U13 Drenge

Velkommen til U13 drenge – årgang 2011 og 2012


Vi er en trup bestående af 38 håndboldglade drenge.

Vi har 6 trænere tilknyttet holdet – alle med stor håndbolderfaring og 2 holdledere, der hjælper med træning og de sjove sociale ting.

Vi arbejder med bredde og på, at spillerne skal udvikle deres personlige niveau og blive en endnu bedre håndboldspiller i alle niveauer. Træningen skal være alsidig, afvekslende og udfordrende for alle spillere.

Vores træningsfokus er et godt sammenhold, teknik, boldkontrol, spilforståelse og vurderingsspil.
Løbe-, styrke- og skadesforebyggende træning er også en del af vores træning.

Vi vægter fællesskabet højt og har fokus på aktivt at styrke det – både på og udenfor håndboldbanen med fx fællesspisninger, sjov træning eller hygge-træningskampe med andre klubber.

Vi har et godt samarbejde med forældrene og forventer, at de støtter op om fællesskabet og holdet, hjælper med grotte- og dommerbordsvagter, kagebagning til stævner osv.

Vi træner:
Mandag kl. 16:00 til 17:30 i Avedøre Idrætscenter
Onsdag kl. 16:00 til 17:30 i Dansborghallen

På udvalgte fredag/lørdage har vi 3. træning for de spillere, der skal udfordres lidt mere. Der kan blive tillagt mere træning for enkelte hold/spillere på træningsdagene.

Kamp:
Vi følger DH turneringen i de niveauer, holdene er.

Stævner:
Vi deltager i 3 opstartsstævner (et før sommerferien og 2 efter), niveaustævner, påskestævne og klubdage. Der kan komme flere fx JuleCup. Der vil være en egenbetaling på de fleste stævner.

Trup-ansvarlige:
Årgang 2011: Daniel Dan [email protected], tlf.: 20721446
Årgang 2012: Lars Furbo [email protected], tlf.: 20751833

Trænerteamet:
Jóhann Karlsson, Søren Rasmussen, Bjørn Egebjerg, Jesper Siddique-Olsen

Holdledere:
Ditte Wedell Pape, Anita Johansen


Kontaktpersoner

Profile Image
Trupansvarlig træner
Lars Furbo
Profile Image
Trupansvarlig, træner
Daniel Dam

Aktiviteter

Juni
Lør
01
Albertslund Cup U13D A 
08:00 - 18:00
Albertslund
Lør
01
Albertslund Cup U13D B Hold 3
10:05 - 18:00
Albertslund
Lør
01
Albertslund Cup U13D B Hold 2 
11:15 - 18:00
Albertslund
Man
03
U13 Træning   Avedøre 
16:00 - 17:30
Avedøre Idrætcenter

Trænere og holdledere

Profile Image
Trupansvarlig, træner
Daniel Dam
Profile Image
Trupansvarlig, træner
Lars Furbo
Profile Image
Træner
Bjørn Egebjerg
Profile Image
Træner
Søren Rasmussen
Træner
Jóhann Karlsson
Profile Image
Træner
Jesper Siddique-Olsen
Profile Image
Holdleder
Anita Johansen
Profile Image
Holdleder
Ditte Wedell Pape
275,00 kr. 1. apr